LOOK: Nominees For The 29th Star Awards For TV Revealed

Philippine Movie Press Club (PMPC) announced the official nominees for the 29th Star Awards For Television.

BEST PRIMETIME TV SERIES

Bagito (ABS-CBN 2)

Bridges of Love (ABS-CBN 2)

Forevermore (ABS-CBN 2)

Hawak Kamay (ABS-CBN 2)

Nathaniel (ABS-CBN 2)

Pari ‘Koy (GMA-7)

The Rich Man’s Daughter (GMA-7)

BEST DAYTIME DRAMA SERIES

Ang Lihim Ni Annasandra (GMA-7)

Flordeliza (ABS-CBN 2)

Healing Hearts (GMA-7)

Kailan Ba Tama ang Mali? (GMA-7)

Nasaan Ka Nang Kailangan Kita? (ABS-CBN 2)

Oh My G! (ABS-CBN 2)

The Half Sisters (GMA-7)

BEST DRAMA MINI-SERIES

Give Love On Christmas (ABS-CBN 2)

Ilustrado (GMA-7)

InstaDad (GMA-7)

Sa Puso Ni Dok (GMA-7)

Trenderas (TV5)

Wattpad (TV5)

Wansapanataym (ABS-CBN 2)

BEST DRAMA ACTRESS

Aiko Melendez (Give Love On Christmas Presents The Gift Giver / ABS-CBN 2)

Angelica Panganiban (Pangako Sa ‘Yo /ABS-CBN 2)

Coney Reyes (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Jodi Sta. Maria (Pangako Sa ‘Yo /ABS-CBN 2)

Empress Schuck (Kailan Ba Tama Ang Mali? / GMA-7)

Jolina Magdangal (Flordeliza /ABS-CBN 2)

Maja Salvador (Bridges of Love / ABS-CBN 2)

Shaina Magdayao (Nathaniel / ABS-CBN 2)

BEST DRAMA ACTOR

Alden Richards (Ilustrado /GMA-7)

Daniel Padilla (Pangako Sa ‘Yo / ABS-CBN 2)

Jericho Rosales (Bridges of Love /ABS-CBN 2)

Eddie Garcia (Give Love On Christmas Presents The Gift Giver / ABS-CBN 2)

Gerald Anderson (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Paulo Avelino (Bridges of Love /ABS-CBN 2)

Piolo Pascual (Hawak Kamay /ABS-CBN 2)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Amy Austria (Pangako Sa ‘Yo / ABS-CBN 2)

Carmina Villarroel (Bridges of Love /ABS-CBN 2)

Eula Valdes (Ilustrado / GMA-7)

Irma Adlawan (Forevermore /ABS-CBN 2)

Jean Garcia (The Half Sisters / GMA-7)

Sheryl Cruz (Strawberry Lane / GMA-7)

Sofia Andres (Forevermore /ABS-CBN 2)

BEST SUPPORTING ACTOR

Baron Geisler (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Carlo Aquino (Flordeliza /ABS-CBN 2)

Edu Manzano (Bridges of Love / ABS-CBN 2)

JM de Guzman (Hawak Kamay / ABS-CBN 2)

Mike Tan (The Rich Man’s Daughter / GMA-7)

Ronnie Lazaro (Pangako Sa ‘Yo /ABS-CBN 2)

Tirso Cruz III (Hawak Kamay /ABS-CBN 2)

BEST CHILD PERFORMER

Alonzo Muhlach (Inday Bote / ABS-CBN 2)

Ashley Sarmiento (Flordeliza /ABS-CBN 2)

Chlaui Malayao (Yagit / GMA 7)

Harvey Bautista (Wansapanataym Presents Remote Ni Eric /ABS-CBN 2)

Jana Agoncillo (Dream Dad /ABS-CBN 2)

Marco Masa (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Xyriel Manabat (Hawak Kamay /ABS-CBN 2)

Zaijan Jaranilla (Hawak Kamay / ABS-CBN 2)

BEST NEW MALE TV PERSONALITY

Alonzo Muhlach (Inday Bote / ABS-CBN 2)

Jemwell Ventinilla (Yagit / GMA-7)

Joshua Garcia (Nasaan Ka Nang Kailangan Kita? / ABS-CBN 2)

Kurt Ong (Wansapanataym Presents My Kung Fu Chinito / ABS-CBN 2)

Kyle Blanco (Bridges of Love / ABS-CBN 2)

JV Cruz (Iskoolmates / PTV 4)

Sancho Vito (Let The Love Begin / GMA-7)

BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY

Ali Forbes (Pinay Beauty Queen Academy / GMA News TV)

Jana Agoncillo (Dream Dad /ABS-CBN 2)

Loisa Andalio (Nasaan Ka Nang Kailangan Kita? /ABS-CBN 2)

Maine Mendoza (Eat Bulaga / GMA-7)

Mariz Racal (“Lobo” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

MJ Lastimosa (“Takure” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Stephanie Yamut (Yagit / GMA-7)

BEST DRAMA ANTHOLOGY

Ipaglaban Mo (ABS-CBN 2)

Karelasyon (GMA-7)

Magpakailanman (GMA-7)

Maynila (GMA-7)

Wagas (GMA News TV)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS

Agot Isidro (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Alessandra De Rossi (“Sabit-sabit, Kabit-kabit, Mga Pusong Malupit” Magpakailanman / GMA-7)

Angel Locsin (“Watawat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Judy Ann Santos (“Ilog” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Kaye Abad (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Nora Aunor (“Tres Rosas” Karelasyon / GMA-7)

Sunshine Cruz (“Barko” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR

Alex Medina (“Niloko Nyo Ako” Ipaglaban Mo / ABS-CBN 2)

Arjo Atayde (“Liham” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Coco Martin (“Watawat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Edgar Allan Guzman (“Box” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

John Lloyd Cruz (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Matt Evans (“Nasa Maling Landas” Ipaglaban Mo / ABS-CBN 2)

Mike Tan (“8 Shades of Gay: The Tubato Family Story” Magpakailanman / GMA-7)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM

Bistado (ABS-CBN 2)

Failon Ngayon (ABS-CBN 2)

Imbestigador (GMA-7)

Mission Possible (ABS-CBN 2)

S.O.C.O. (Scene of the Crime Operatives) (ABS-CBN 2)

T3: Enforced (TV5)

Wish Ko Lang (GMA-7)